Diagram pracy podnośnika koszowego – główne parametry pracy: wysokość, wysięg boczny, udźwig.
Podnośniki koszowe
– to urządzenia niezbędne do wykonania prac na znacznych wysokościach. W miejscach niedostępnych z drabiny, czy w przypadku gdy ustawianie rusztowania jest niemożliwe, lub nieopłacalne. Jak każde urządzenie, podnośnik koszowy posiada odpowiednie parametry i specyfikacje, ustalające wymagania techniczne, które powinien spełniać. Najważniejsze parametry wyróżniające każdy podnośnik koszowy to wysokość robocza, wysięg boczny oraz udźwig kosza (platformy roboczej).
Wysokość robocza podnośnika koszowego
– to wysokość na jakiej pracownik znajdujący się w koszu może swobodnie wykonywać pracę. Wysokość robocza nie jest jednoznaczna z wysokością podnoszenia. To dwa różne parametry, wysokość podnoszenia – to wysokość podłogi platformy roboczej. Wysokość podnoszenia czy wysokość robocza to parametry kluczowe dla zadysponowania sprzętu na dane prace, kluczowe ale nie zawsze najważniejsze.
Wysięg boczny
to drugi kluczowy parametr pracy podnośnika koszowego, niejednokrotnie ważniejszy niż sama wysokość robocza. W przypadku braku możliwości ustawienia podnośnika pod samym obiektem na którym będą prowadzone prace, parametr: wysokość robocza staje się niewystarczający, dochodzi drugi w tym przypadku ważniejszy: wysięg boczny. Wraz ze wzrostem wysokości roboczej podnośnika, maleje wysięg boczny. Przykładowo podnośnik koszowy Versalift VTX-240 o wysokości roboczej 24,2 m, przy konieczności wychylenia w bok (wysięg boczny) ok. 12,5 m, osiągnie maksymalną wysokość roboczą na poziomie 15-16 m. Wysięg boczny to bardzo ważny parametr. Bez znajomości wysięgu bocznego maszyny nie jesteśmy w stanie określić, czy podnośnik będzie w stanie wykonać prace w przypadku znacznych odległości w poziomie od punktu prowadzenia prac (np. nad naturalnymi przeszkodami, niższymi budynkami usytułowanymi bezpośrednio przed obiektem na którym prowadzone są prace itp.)
Trzeci parametr, który ma kluczowe znaczenie dla pracy podnośnika koszowego to
udźwig platformy roboczej (kosza)
Udźwig maksymalny kosza to parametr który określa jaki maksymalny ciężar możemy umieścić w koszu. Jest to ciężar łączny osób pracujących w koszu, oraz narzędzi zabranych do kosza, niezbędnych do wykonania przewidzianych prac. Udźwig platformy roboczej to maksymalny udźwig w optymalnych warunkach pracy gdy podnośnik pracuje na minimalnym wysięgu bocznym. Wraz ze wzrostem wysięgu bocznego zmniejsza się dopuszczalna masa, która może znaleźć się w koszu. Większość urządzeń, osiągając graniczne wychylenia boczne może „zabrać” do kosza ok 80-100 kg, czyli maksymalnie jedną osobę. Musimy o tym pamiętać planując pracę na dużych wysięgach bocznych.
Podnośnik koszowy może zatem pracować w pewnym ściśle określonym zakresie przestrzeni: maksymalnej wysokości, maksymalnej odległości bocznej i wynikającej z połączenia tych parametrów maksymalnej masie platformy roboczej. Zależności pomiędzy tymi trzema parametrami obrazuje diagram pracy podnośnika. Tak naprawdę tylko diagram pracy podnośnika koszowego pozwala ocenić możliwości danego urządzenia. Na podstawie diagramu dobierzemy sprzęt odpowiedni do danych prac. Dzięki niemu planując roboty na wysokości, mamy pewność, że zamówiony podnośnik spełni nasze oczekiwania a prace zostaną wykonane bez problemów.