Awaryjne usuwanie luźnych tynków z podnośnika koszowego Łódź
Zatłoczone ulice, duży ruch pieszy i samochodowy – ulica Tuwima w Łodzi. Piękne, ale stare zabytkowe kamienice w centrum miasta – bez renowacji i kolejnych nakładów finansowych następuje stała degradacja starych murów. Deszcz, wiatr a przede wszystkim zmienne zimowe temperatury odciskają swoje piętno na spękanych, odspojonych elementach starych tynków. Z czasem luźne fragmenty tynku, oraz pięknych ale niezwykle niebezpiecznych dla przechodniów elementów architektonicznych odpadają od ścian kamienic. To ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi jak i przejeżdżających pojazdów. W takich sytuacjach niezbędna jest szybka, awaryjna interwencja – czasowe wyłączenie chodników z użytkowania, oraz szybka praca – pozbycia się zagrożenia poprzez usuwanie luźnych tynków przy użyciu podnośników koszowych.
Podnośnik koszowy to w podobnych sytuacjach prawdopodobnie jedyny i zdecydowanie najszybszy sposób na zażegnanie niebezpieczeństwa. Wszystkie prace na elewacji należy wykonywać z zachowaniem szczególnej ostrożności, odpryski skuwanych luźnych tynków mogą spadać w dużej odległości od miejsca wykonywania prac. Należy zabezpieczyć odpowiednią organizację ruchu, oznakować miejsce wykonywania prac, jeśli istnieją taka konieczność zamknąć pas ruchu. Wszystko to wymaga czasu i przygotowań, ale w sytuacjach awaryjnych wiele formalności da się przyspieszyć.
Nasze podnośniki koszowe wielokrotnie były wykorzystywane do tego typu zleceń. W połowie kwietnia takie właśnie prace wykonywaliśmy w Łodzi na ul. Tuwima. Sytuacja była alarmowa, to ruchliwy odcinek ulicy w centrum miasta – duże niebezpieczeństwo, mnóstwo odpadających elementów na zabytkowej kamienicy. Cały dzień pracy zespołu podnośników koszowych, dokładne systematyczne sprawdzanie całej elewacji, metr po metrze, badanie murów w poszukiwaniu źródeł zagrożeń. Efekt prac – ponad 100 kilogramów luźnego materiału, który bez naszej ingerencji mógł wyrządzić znaczne szkody, w skrajnej sytuacji doprowadzić do tragedii.
Dbałość o bezpieczeństwo spoczywa na opiekunie budynku, właścicielu, administratorze. Po sezonie zimowym zawsze warto dokonać przeglądu, sprawdzić spójność elewacji i obróbek dachu. Usuwanie luźnego tynku, naprawianie naderwanych blach czy rynien, usuwanie sopli i nawisów śnieżnych to obsługa budynku w którą warto inwestować dla spokoju i bezpieczeństwa.